Part Nnumber
LTC3350IUHF#TRPBF
Description
IC BACKUP CTRLR CHRG/MON 38QFN Supercapacitor Backup Controller PMIC 38-QFN (5x7)
Producer
Linear Technology
Basic price
Categories Integrated Circuits (ICs) PMIC - Power Management - Specialized Manufacturer Linear Technology Series - Packaging Tape & Reel (TR) Part Status Active Applications Supercapacitor Backup Controller Current - Supply 4mA Voltage - Supply 4.5 V ~ 35 V Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount Package / Case 38-WFQFN Exposed Pad Supplier Device Package 38-QFN (5x7)